Patriotyczny rajd

Zakończył się patriotyczny rajd represjonowanych działaczy opozycji antykomunistycznej, w którym uczestniczyło 70 osób.

Uczestnicy dziękują organizatorowi Januszowi Olewińskiemu i jego żonie Grażynie za zorganizowanie po raz szósty patriotycznego spędzania czasu z promowaniem wartości narodowych połączonym z wypoczynkiem, rekreacją i regeneracją sił zdrowotno-duchowych i etyczno-moralnych. Uczestnicy ocenili, że 16-dniowy wojaż został doskonale zorganizowany.

Patronat medialny sprawowali: TV TRWAM, Nasz Dziennik, Radio Maryja, tygodnik Echo Katolickie, Katolickie Radio Podlasie, TVP3. Współorganizatorem i patronem przedsięwzięcia był także Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wsparcia finansowego udzieliła też Fundacja Grzegorza Bireckiego „Kocham Podlasie”. Patronat sprawował Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie.

Rajd został realizowany dzięki życzliwości i sfinansowaniu środków Fundacji PZU, która była zarazem partnerem przedsięwzięcia.

Wyjątkowość rajdu polegała na tym, że uczestniczący w nim represjonowani ze wszystkich zakątków kraju mieli okazję do wspólnego spędzenia czasu w atmosferze wzajemnej życzliwości i bardzo dobrych humorach. Rozmowom na nurtujące tematy i wspomnienia nie było końca. Nie zdominowały one jednak zaplanowane programu. Wielu z uczestników po raz pierwszy przebywało na wschodnich rubieżach Polski. Piękna przyroda, czyste i zdrowe powietrze, urokliwe nadbużańskie okolice pomogły nabrać sił zarówno fizycznych jak i psychicznych, a także duchowych.

Na zawsze zapadnie w pamięci rozmowa i błogosławieństwo bpa ordynariusza Kazimierza Gurdy dla nas wyruszających z Siedlec do Serpelic. Także wyjątkowe chwile spotkania z bpem drohiczyńskim Piotrem Sawczukiem i uroczyste złożenie aktu zawierzenia najświętszym Sercom Pana Jezusa i Matki Bożej nas i naszych rodzin. Dziękujemy ks. Biskupowi za niezwykle ciepłe słowa skierowane pod naszym adresem, dzięki nam mamy wolną Polskę i Kościół także ciszy się wolnością – jak się wyraził ks. Biskup.

Podczas pobytu poznaliśmy wiele miejsc uświęconych krwią naszych pokoleń w walce o niepodległą Polskę oraz za wiarę.

Weterani gościli w ośrodku „Urocza” w Serpelicach nad Bugiem. Gospodarze ośrodka przyjęli nas bardzo serdecznie pokazując podlaską gościnność i życzliwość charakterystyczną dla tego regionu.

Z podobną życzliwością spotykaliśmy się z mieszkańcami. Przez cały okres pobytu obficie karmieni byliśmy tradycyjnymi nadbużańskimi bardzo smacznymi potrawami, które spotykały się z naszym uznaniem. Obfite śniadania, kolacje i obiady, gdzie serwowano trzy zupy, drugie danie, ciasta, desery, owoce czy lody. Kawa i herbata bez ograniczeń, a po upalnym dniu szklaneczkę zimnego piwka.

Gospodarze ośrodka byli dumni, że gościli u siebie tak liczną grupę o wyjątkowej kulturze i wewnętrznym pokoju. Na pożegnalnej kolacji powiedzieli, że chcieliby mieć zawsze takich gości.

Zważywszy, że ośrodek tonął wśród zieleni drzew i niezliczonej ilości kwiatów wszyscy czuli się bardzo dobrze i z żalem rozjeżdżali się do domów.

Składamy serdeczne podziękowanie za udział w rajdzie, miłą atmosferę, i kulturę osobistą oraz godne reprezentowanie środowiska. Grażyna i Janusz Olewińscy

Echo Katolickie, lipiec 2021

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/239241,patriotyczny-rajd-sladami-niepodleglosci.html

Nasz Dziennik, Serpelice, 2021

https://naszdziennik.pl/galeria/239246,patriotyczny-rajd-sladami-niepodleglosci.html

Echo Katolickie, czerwiec, 2021, Serpelice, Echo

Błogosławieństwo Ordynariusza Siedleckiego 3,  Mierzwice, mogiła poległych w walce z bolszewikami w 1920 r. 2, skansen w Ciechanowcu 3a, Pratulin, sanktuarium Męczenników Podlaskich 14, Kąkolewnica, Mały Katyń – miejsce mordu ok. 2 tysięcy rodaków dokonanych przez UB 3b, akt zawierzenia https://ng.podlasie24.pl/kosciol/dzialacze-opozycyjni-z-czasow-prl-spotkali-sie-z-biskupem-drohiczynskim-20210616100159 Akt 17, w obronie Fundacji Lux Veritatis i TV TRWAM , widok na Bug ze wzgórza zamkowego 7b, przeprawa promowa do Mielnika 5, w oberży 12, Kiełbaski, pole walki z UB i NKWD, 1946 11, w obronie wiary 2, z prawnuczkami kamerdynera hrabiego Platera 5,  Sarnaki, makieta rakiety V23, na granicy województw 9 , spacerkiem po Bugu 21, Serpelice 1a 14, spotkanie 3a stanowisko represjonowanych Stanowisko, lubimy dobrze zjeść 26 kolacja 1a, pożegnalny szampan 6, https://www.facebook.com/Og%C3%B3lnopolskie-Stowarzyszenie-Internowanych-i-Represjonowanych-452305558165207

http://podlasie24.pl//losice/region/internowani-i-represjonowani-nad-bugiem-32235.html

https://www.podlasie24.pl/drohiczyn/kosciol/dzialacze-opozycyjni-z-czasow-prl-spotkali-sie-z-biskupem-drohiczynskim–32242.html

Zaproszony na spotkanie z represjonowanymi premier M. Mazowiecki nie przybył. Za pośrednictwem urzędnika 25 maja telefonicznie poinformowano, że z uwagi na obowiązki premier może ewentualnie w innym terminie może się spotkać. Natomiast do pana Kasprzyka szefa Urzędu Kombatantów wysłano zaproszenie 7 maja i z braku odpowiedzi ponowiono 3 czerwca. Telefonicznie dnia 7 czerwca zawiadomiono, że p. Kasprzyk na spotkanie z represjonowanymi nie przyjedzie.
Boją się nas, czy co? A może łatwiej wygłaszać jest płomienne przemowy przez telewizor, sfotografować się z weteranem, co najmniej 90-letnim, który już nie ma żadnych potrzeb. Można też „dobrać” działaczy pochlebców gotowych do „służby” władzy za intratne pochlebstwa i być może ciepłe synekury.
Szkoda, że w ich zainteresowaniu nie znajdują miejsca sprawy środowiska represjonowanych działaczy opozycji niejednokrotnie żyjących w skrajnym ubóstwie, utrzymujących się ze świadczenia w wysokości 460 zł. Na monity w tej sprawie ze strony stowarzyszenia pozostają bez jakiejkolwiek ich reakcji.