Zarząd Stowarzyszenia wystąpił do wielu miast ws. podjęcie uchwał umożliwiających bezpłatne parkowanie pojazdów osób represjonowanych ze statusem. W uzasadnieniu petycji przypomniane zostało, że Kolegia ds. Wykroczeń w okresie PRL z pogwałceniem prawa skazywały na wysokie kary pieniężne oraz prace publiczne ludzi, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi, bezprawiu i przemocy. Nielegalne i haniebne bezprawie stanu wojennego powodowało bogacenie się miast kosztem osób represjonowanych i ich rodzin w dążeniach do wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski.
Każde miasto posiada, więc zaciągnięty „honorowy dług” wobec osób zasłużonych dla niepodległości Polski, które jako drugie pokolenie w minionym stuleciu wywalczyło wolność Polsce.
Wiele osób uprawnionych korzysta z komunikacji miejskiej, jednak nie w każdej sytuacji jest możliwy dogodny dojazd do miejsca przeznaczenia (lekarza, poradni), a są to osoby wiekiem zaawansowane niejednokrotnie wymagające pomocy i wsparcia drugiej osoby.
Zaproponowana zmiana w uchwale nie spowoduje istotnych ubytków finansowych dla Miasta, będzie miała raczej charakter symboliczny. Liczba osób, która posiada status działacza opozycji lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w skali całego kraju wynosi ok. 14.700 osób. Z tej liczby uprawnionych wyłączone są osoby już posiadające karty parkingowe dla niepełnosprawnych, osoby zaawansowane wiekiem oraz osoby nieposiadające prawa jazdy. Liczba, więc przybywających samochodem działaczy opozycji i osób represjonowanych będzie znikoma. Zatem ewentualny ubytek dochodów w budżecie Miasta będzie niezauważalny, jak też zator czy tłok na parkingach. Uwzględnienie naszej prośby będzie wyrazem wdzięczności za wolną Polskę.
Niestety, wszystkie samorządy miast odmówiły podjęcia uchwał, które umożliwiłyby skorzystanie z bezpłatnego parkowania osobom zasłużonym dla niepodległości.