Rajd patriotyczny na Mazowszu

W dniach 3 – 18 czerwca br. na terenie Województwa Mazowieckiego w powiecie garwolińskim odbył się patriotyczny rajd pt. „Chwała bohaterom”. Program zawierał oddanie czci bohaterom oraz miejscom walk o niepodległość i suwerenność Polski na terenie Garwolina i powiatu garwolińskiego w latach 1863 – 1956.

Zakwaterowani byliśmy w domu pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach k. Garwolina (diecezja siedlecka) w pokojach jedno- i dwuosobowych. Warunki dobre, jedzenie smaczne. Otoczenie kościoła i domu pielgrzyma zanurzone było
w bujnej zieleni. Część terenu usytuowana była na niewielkim wzniesieniu.

W parku parafialnym na wzgórzu posadowiony jest drewniany krzyż upamiętniający męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. U podstawy krzyża znajduje się urna z ziemią z żoliborskiego grobu w Warszawie, gdzie spoczywają doczesne szczątki księdza Jerzego. Z obu stron wzgórza na jego szczyt prowadzą schody.
W głębi parku-lesie znajduje się droga krzyżowa oraz głaz wyrytym napisem Jana Pawła II dotyczącym obrony Krzyża w każdym miejscu i w każdym czasie.

Uczestniczyliśmy w uroczystościach upamiętniających 40-lecie obrony Krzyża przez młodzież szkolną w Miętnem. W par. pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św. W pierwszym szeregu dwa nasze poczty sztandarowe.

 

8 lipca 1944 r. skoro świt Niemcy przywieźli 30 więźniów z Pawiaka na 6-ciu ciężarówkach. Rozstrzelali ich tuż za mostem na Wildze w Garwolinie w odwecie za udany zamach na niemieckiego starostę garwolińskiego Karla Freudentala. Więźniów rozstrzelano grupach 6-osobowych.

Odwiedzane miejsca symbolizują daninę krwi składaną na ołtarzu ojczyzny w obronie niepodległości i suwerenności Polski.

Wymienione osoby i miejsca dotyczą okresu zaborów od 1863 r.,
I wojny światowej, wojny bolszewickiej w 1920 r., II wojny światowej oraz okresu powojennego do 1956 r.

W odwiedzanych miejscach uczestnicy rajdu oddali hołd bohaterskim pokoleniom zapalając znicze, mocując w narodowych barwach chorągiewkii odmawiając modlitwę.

Rajd przebiegał zgodnie z planem w miłej i serdecznej atmosferze.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Dodać należy, że sprzyjali nam gospodarze, bardzo życzliwa okazała się także aura.

Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie.

Zadanie publiczne pn. „Chwała bohaterom” sfinansowane zostało ze środków Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Realizację przedsięwzięcia wsparli:

 

 

oraz firma z Ujrzanowa „Nasz Drób”, właściciele sklepu mięsnego w Siedlcach Państwo Elżbieta i Zygmunt Wysoccy i Salon Wyposażenia Łazienek i Wnętrz „APIS”  w Ujrzanowie.

Powiat Siedlecki dla uczestników ufundował nagrody-upominki

Szczegółowe relacje pod linkiem: https://internowani-represjonowani.pl/biuletyny/